Systemics-PAB dostarczył elementy infrastruktury 4G/5G dla zakresu N77 (sieci prywatne) w ramach projektu realizowanego przez konsorcjum uczelni technicznych oraz instytucji naukowo-badawczych.

Systemics-PAB od 2021r. aktywnie uczestniczy w tworzeniu ekosystemu 5G na potrzeby środowiska naukowego oraz rozwoju sieci prywatnych w paśmie N77.

Prezes Systemics Paweł Biskupski potwierdza, że bardzo cieszy nas informacja przekazana przez przedstawicieli Politechniki Gdańskiej o uruchomieniu sieci 5G w ramach projektu „Krajowe laboratorium sieci i usług 5G wraz z otoczeniem: PL-5G”, który realizowany był w konsorcjum: Politechnika Warszawska, Politechnika Gdańska, Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN – Poznańskim Centrum Superkomputerowym (np. źródło TELKO.in 11 marca 2024 https://www.telko.in/ruszylo-laboratorium-5g-na-politechnice-gdanskiej).

Systemics-PAB w trakcie seminarium dla środowiska naukowego w grudniu 2022r (np. źródło TELKO.in, 6 grudnia 2022 https://www.telko.in/systemics-pab-idzie-w-prywatne-sieci) zaprezentował rozwiązania w zakresie ekosystemu 5G dla uczelni, a dzisiaj możemy potwierdzić, że zostały one dostarczone i wdrożone m.in. przez Politechnikę Gdańską w ramach projektu „Krajowe laboratorium sieci i usług 5G wraz z otoczeniem: PL-5G”.

Na potrzeby budowy lokalnych laboratoriów dostarczyliśmy kompleksowo elementy infrastruktury 4G/5G dla zakresu N77 (sieci prywatne) obejmujące:
– emulatory core network 4G/5G
– emulatory urządzeń końcowych 4G/5G
– emulatory RAN – dla pasma FR1
– komponenty core network 4G
– komponenty core network 5G SA
– stacje bazowe małej mocy (pasmo FR 1)
– stacje bazowe średniej mocy N77, B40
– urządzenia końcowe zweryfikowane pod kątem współpracy z sieciami prywatnymi i laboratoryjnymi
– karty sim wraz z programatorami
– routery przemysłowe
– infrastrukturę antenową dla pasma N77, B40

„Dostarczone przez Systemics-PAB urządzenia i oprogramowanie 4G/5G specyficzne dla sieci prywatnych mają intuicyjne interfejsy i są zautomatyzowane w stopniu pozwalającym nam na wygodną i efektywną realizację różnorodnych scenariuszy wdrożenia komponentów CORE oraz RAN w naszym laboratorium. Dodatkowo fakt, iż obejmują one zintegrowaną funkcjonalność usług głosowych, wideo oraz przekazywania wiadomości, czyni z nich rozwiązania w kompleksowy sposób adresujące potrzeby systemów prywatnych” – mówi dr inż. Krzysztof Gierłowski z Katedry Teleinformatyki WETI Politechniki Gdańskiej.

„Dostawa elementów sieci 4G/5G dla podmiotów w konsorcjum stanowi potwierdzenie, że Systemics-PAB może zaoferować kompleksowe rozwiązania na potrzeby budowy sieci prywatnych w pasmie N77 dla zainteresowanych podmiotów” – tłumaczy Leszek Wojdalski – Dyrektor Sprzedaży Technicznej Systemics-PAB.

Spółka Systemics-PAB powstała w 1990 roku. Specjalnością firmy są kompleksowe usługi badania jakości usług, bezpieczeństwa i wydajności sieci telekomunikacyjnych w Polsce i na świecie. Systemcs-PAB jest członkiem międzynarodowych organizacji standaryzacyjnych ETSI oraz ITU. Od lipca 2023 roku Systemics-PAB jest częścią Apave, międzynarodowej grupy z ponad 150-letnim doświadczeniem w zarządzaniu ryzykiem ludzkim, technicznym, środowiskowym i cyfrowym.